Úvaha - Trest smrti

28. října 2012 v 13:33 | Cassie |  Úvahy
Napsáno: Březen 2012
Poznámka: Psáno do hodin literatury


TREST SMRTI

Od spousty lidí slýchám, že nikdo nezasluhuje trest smrti - že nikdo nemá právo dotknout se lidského života. Cizího ani svého. Pokud jde o sebevraždu, tak dle mého názoru nemá naopak nikdo právo bránit, zakazovat či odsuzovat, protože vy sami můžete rozhodnout, jestli chcete žít nebo naopak ne.

Je nelidské a zrůdné zabít jinou lidskou bytost, než jste vy sami. Trestat lidi kvůli zločinům je správné, ale pravdou je, že málokdo se ve vězení napraví a tresty, které jsou u nás udělované, nebývají rovny skutkům, které byly spáchány. Je to vlastně až k smíchu - nebo k pláči? To je na každém z nás, jak na danou problematiku bude nahlížet.

Podívejme se na konkrétní případ; někdo brutálně a krutě zabije člověka, který vám byl opravdu blízký. Myslím si, že málokdo z nás by se smířil s tím, aby si vrah odseděl dvacet let ve vězení, a pak šel ven na svobodu. Je naivní věřit, že už nikdy neprovede nic podobného. Neříkám, že někteří trestanci se nemůžou změnit k lepšímu, ale spousta opustí vězeňské zdi a stávají se z nich stejné zrůdy, kterými byli i předtím. A přijde vám tohle opravdu spravedlivé?

Lidé se ohánějí tím, že může být odsouzen naprosto nevinný člověk. Jistě, je třeba rozlišovat. A nejen díky důkazům, ale důraznou roli hraje i motiv. Samozřejmě, ačkoliv jsem to ještě nezmínila - trest smrti by měl být pouze za úmyslnou vraždu.

Každopádně, v případě, že by nebyl zaveden trest smrti, byla bych pro to, aby byli zločinci nuceni přemýšlet o tom, co spáchali. Tvrdá práce, žádné vězeňské výhody, žádné luxusní cely, holé místnosti nejlépe bez oken jen s tvrdou matrací. Tihle lidé by totiž měli trpět a pocítit pravou tíhu bolesti. Ale hlavně by měli poznat, co je to, když je trápí svědomí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ani Ani | 24. října 2013 v 14:08 | Reagovat

No jéje. Můžu jen souhlasit. Když se podíváš na naše věznice, hořce musíš konstatovat že i studenti na kolejích se mají hůř. A přijde mi směšné, když někdo, kdo zcela EVIDENTNĚ úmyslně někoho zabil zavřít na deset let a pak ho pustit. Nenávidím čskou justici

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama